Jaki wybrać stoliki kawowe do swojego wnętrza?

  • by
stolik kawowy

Stoliki kawowe znane są od lat, ale obecnie najczęściej nie kupuje się ich w zestawach z innymi meblami, lecz dobiera do całości tak, by dobrze komponowały się z wystrojem całego wnętrza. Niektóre z nich zachwycają prostotą i funkcjonalnością, inne niebanalnym designem. Oferta na rynku jest bogata, co czasem wcale nie pomaga w wyborze i rodzą się dylematy — czy postawić na stolik okrągły, czy kwadratowy, szklany czy metalowy, a może drewniany, lub coś oryginalnego, co zachwyci gości. 

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego?

Dobrze dobrany stolik kawowy jest nie tylko ozdobą salonu, ale też znakomicie sprawdza się w swojej roli użytkowej. Jego wybór powinien być przemyślany i dostosowany do ogólnej stylizacji i wielkości wnętrza. Dla niektórych ważnym czynnikiem, szczególnie w małych mieszkaniach, będzie jego mobilność. Osoby mające małe dzieci powinny przed dokonaniem wyboru wziąć też pod uwagę to, aby nie był wywrotny i nie posiadał ostrych kantów, które mogłyby stanowić dla malucha potencjalne niebezpieczeństwo. W tym wypadku najrozsądniejszym wyborem będą stabilne stoliki kawowe okrągłe.

Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji jest też to, czy dany model stolika ma posiadać charakterystyczne cechy dla konkretnego stylu i być elementem przewodnim stylizacji, czy może powinien cechować się większą uniwersalnością, by nawet po metamorfozie wnętrza można byłoby go zachować bez szkody dla nowego wystroju. 

Jak dobierać stoliki kawowe do ogólnej stylizacji i wielkości wnętrza?

W dużych salonach wielkość i kształt stolika podobnie jak i materiał, z którego został wykonany, nie ma większego znaczenia. Można dowolnie zagospodarować przestrzeń, zwracając uwagę jedynie na to, by stolik kawowy dobrze komponował się z całością i odpowiadał wysokością i wielkością gustom domowników. W małych wnętrzach, gdzie ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, a nawet zaleca się jej wizualne powiększenie, dobrze jest wybierać stoliki kawowe szklane. Mało widoczny przezroczysty blat nie przytłoczy wnętrza. W kawalerkach, gdzie salon jest jednocześnie sypialnią i w celu rozłożenia kanapy do spania, konieczne jest odsuwanie stolika, najlepszym rozwiązaniem będą stoliki kawowe na kółkach. Urządzając nowoczesne wnętrze, dużą uwagę przykłada się do stylizacji. Odpowiednio dobrany do niej stolik powinien mieć charakterystyczne dla niej cechy.

Przykładowo, stoliki szklane metalowe idealnie wkomponują się w styl minimalistyczny lub industrialny, a te błyszczące dodadzą blasku wnętrzom glamour. Najbardziej uniwersalny i ponadczasowy charakter ma stolik okrągły, który w nowoczesnej odsłonie może posiadać tylko jedną nogę, a w stylu retro okrągły blat opiera się na trzech lekkich ukośnych nóżkach. 

Stoliki kawowe są ważnym elementem aranżacyjnym każdego salonu. Powinny być dobierane w oparciu o potrzeby domowników, wielkość wnętrza oraz styl, w jakim zostało urządzone. Przed dokonaniem wyboru warto przemyśleć powyższe kwestie i w oparciu o to oraz własne odpowiedzi na postawione wyżej pytania, świadomie podjąć decyzję.